Vad är klockan? / Listor /Koordinater

Lista över koordinater till alla platser i databasen

Här hittar ni en lista över koordinater till alla platser som vi har inlagda i vår databas, listan är sorterad enligt platsernas namn. Vi kommer att uppdatera denna lista kontinuerligt allt eftersom att vi lägger in fler länder, städer och platser i vår databas, vår målsättning är att den skall bli så komplett som möjligt! Om ni har några synpunkter är det bara att hojta till! :)

PlatsLongitudLatitud
Alabama32.318230-86.902298
Alanya36.54334032.002800
Alaska65.093333-150.877222
Alger36.7537683.0587561
Alicante38.345210-0.480990
Amsterdam52.37021574.8951679
Anchorage61.2180556-149.9002778
Antalya36.89689330.713324
Arizona34.048927-111.093735
Arkansas35.201050-91.831833
Asunción-25.263740-57.575926
Aten37.983809623.7275388
Atlanta33.748995-84.387982
Auckland-36.8484597174.7633315
Ayia Napa34.98890034.000260
Bagdad33.312805744.3614875
Bali-8.409518115.188916
Bangkok13.7563309100.5017651
Barcelona41.3850642.173403
Baška Voda43.35845016.947800
Beirut33.893791335.5017767
Belfast54.597285-5.930120
Belgrad44.78656820.4489216
Berlin52.520006613.404954
Bilbao43.256960-2.923460
Bogotá4.710989-74.072092
Boise43.6187102-116.2146068
Boston42.360082-71.058880
Brela43.36736016.932570
Brisbane-27.4697707153.0251235
Bryssel50.85034634.3517211
Budapest47.49791219.040235
Buenos Aires-34.603684-58.381559
Cannes43.5528477.017369
Caracas10.480594-66.903606
Chiang Mai18.70606498.981712
Chicago41.8781136-87.6297982
Colorado39.550051-105.782067
Connecticut41.603222-73.087746
Dallas32.776664-96.796988
Delhi28.70405977.102490
Denver39.7392358-104.990251
Detroit42.331427-83.0457538
Dubai25.204849355.2707828
Dublin53.3498053-6.2603097
Edinburgh55.953252-3.188267
Edmonton53.544389-113.4909267
Florida27.664827-81.515755
Fort Lauderdale26.122439-80.137317
Fukushima37.766667140.466667
Genève46.2043916.143158
Glasgow55.864237-4.251806
Goa15.29932674.123996
Göteborg57.70887011.974560
Gradac43.10482017.341310
Havanna23.1135925-82.3665956
Hawaii19.896766-155.582782
Helsingfors60.169855724.938379
Ho Chi Minh (Saigon)10.823099106.629664
Hongkong22.311020114.173622
Honolulu21.3069444-157.8583333
Houston29.760427-95.369803
Hvar43.17259016.443230
Ibiza39.0200121.482148
Irkutsk52.2869741104.3050183
Istanbul41.008237628.9783589
Jelsa43.16156016.692590
Jerevan40.179185744.4991029
Jerusalem31.76831935.21371
Johannesburg-26.204102828.0473051
Juneau58.3019444-134.4197222
Kabul34.55534969.207486
Kairo30.044419631.2357116
Kalifornien36.778261-119.417932
Kalymnos36.95158026.982073
Kanarieöarna27.920220-15.547437
Karpathos35.56300527.130395
Kiev50.450130.5234
Kinshasa-4.441931115.2662931
Koh Samui9.50139499.995619
Köpenhamn55.676096812.5683371
Krabi8.05826098.916810
Kreta35.24011724.809269
Kuala Lumpur3.139003101.686855
Larnaca34.91771033.636630
Las Vegas36.169941-115.139830
Leeds53.800755-1.549077
Lima-12.0463731-77.042754
Limassol34.70713033.022617
Lissabon38.7222524-9.1393366
Liverpool53.408371-2.991573
London51.5073509-0.1277583
Los Angeles34.0522342-118.2436849
Madeira32.7607074-16.9594723
Madrid40.4167754-3.7037902
Magaluf39.5102102.532580
Makarska43.29379017.019630
Malaga36.721274-4.421399
Mallorca39.6952633.017571
Manaus-3.119028-60.021731
Manchester53.480759-2.242631
Manila14.5995124120.9842195
Marbella36.509940-4.886350
Mariehamn60.09709419.934834
Marseille43.2964825.369780
Melbourne-37.8136276144.9630576
Mexico City19.4326077-99.133208
Miami25.775278-80.208889
Milano45.4642039.189982
Minsk53.904539827.5615244
Mogadishu2.046934345.3181623
Montréal45.501689-73.567256
Moskva55.75582637.6173
München48.13512511.581980
Nairobi-1.292065936.8219462
Nassau25.0479835-77.355413
Neapel40.85179914.268120
New York40.712784-74.005941
Nice43.7101737.261953
Nicosia35.185565933.3822764
Oslo59.913868810.7522454
Palermo38.11568813.361267
Paris48.8566142.3522219
Pattaya12.931859100.900691
Perth-31.950527115.860457
Phnom Penh11.5448729104.8921668
Phuket7.95193398.338088
Pisa43.72283910.401689
Pompeji40.74615914.498934
Poreč45.22675013.597760
Port Louis-20.16089157.501222
Prag50.075538114.4378005
Praia14.933050-23.513327
Québec46.813878-71.207981
Reykjavik64.1265206-21.8174392
Riga56.949648724.1051864
Rom41.902783512.4963655
San Diego32.715738-117.161084
San Francisco37.774929-122.419416
San José9.928069-84.090725
Santiago-33.448890-70.669265
Santo Domingo18.486058-69.931212
Sarajevo43.856258618.4130763
Seattle47.606209-122.332071
Seoul37.566535126.9779692
Sevilla37.382640-5.996300
Shanghai31.210695121.448502
Side36.77236031.397340
Singapore1.352083103.819836
Sofia42.697708223.3218675
Sousse35.82930010.640630
Split43.50695016.442381
Stockholm59.329323518.0685808
Supetar43.38250016.551290
Sydney-33.8688197151.2092955
Taipei25.0329694121.5654177
Tallinn59.436960824.7535746
Teheran35.68919751.388974
Teneriffa28.291564-16.629130
Thessaloniki40.63478122.943090
Tokyo35.6894875139.6917064
Toronto43.653226-79.3831843
Trogir43.51736016.250600
Tučepi43.26396017.057890
Tunis36.80007010.187060
Ulan Bator47.8863988106.9057439
Valencia39.470240-0.376800
Valletta35.93749614.375416
Vancouver49.2827291-123.1207375
Venedig45.44084512.315515
Vilnius54.687155525.2796514
Volgograd48.70804844.5133034
Warszawa52.229675621.0122287
Washington D.C.38.907192-77.036871
Wien48.208174316.3738189
Winnipeg49.895136-97.1383744
Zagreb45.81501015.981919
Zürich47.37688668.541694

🇩🇰 Denna sida på danska: Liste over koordinater til alle placeringer
🇳🇴 Denna sida på norska: Liste over koordinater til alle placeringer