Vad är klockan? logotype
Vad är klockan? / Listor /Koordinater

Lista över koordinater till alla platser i databasen

Här hittar ni en lista över koordinater till alla platser som vi har inlagda i vår databas, listan är sorterad enligt platsernas namn. Vi kommer att uppdatera denna lista kontinuerligt allt eftersom att vi lägger in fler länder, städer och platser i vår databas, vår målsättning är att den skall bli så komplett som möjligt! Om ni har några synpunkter är det bara att hojta till! :)

PlatsLongitudLatitud
Abu Dhabi24.49023454.375848
Aktau43.69412851.127216
Alabama32.318230-86.902298
Alanya36.54334032.002800
Alaska65.093333-150.877222
Alger36.7537683.0587561
Alicante38.345210-0.480990
Almaty43.20611476.919235
Amsterdam52.37021574.8951679
Anchorage61.2180556-149.9002778
Ankara39.92701632.835777
Antalya36.89689330.713324
Arizona34.048927-111.093735
Arkansas35.201050-91.831833
Asunción-25.263740-57.575926
Aten37.983809623.7275388
Atlanta33.748995-84.387982
Auckland-36.8484597174.7633315
Ayia Napa34.98890034.000260
Bagdad33.312805744.3614875
Bali-8.409518115.188916
Bangalore12.96968277.587207
Bangkok13.7563309100.5017651
Barcelona41.3850642.173403
Baška Voda43.35845016.947800
Beirut33.893791335.5017767
Belfast54.597285-5.930120
Belgrad44.78656820.4489216
Berchtesgaden47.62728512.993131
Berlin52.520006613.404954
Bilbao43.256960-2.923460
Birmingham52.466782-1.913321
Bogotá4.710989-74.072092
Boise43.6187102-116.2146068
Bombay18.92479972.836528
Boston42.360082-71.058880
Brela43.36736016.932570
Bremen53.0962928.791102
Bridgetown13.09712959.618747
Brisbane-27.4697707153.0251235
Bryssel50.85034634.3517211
Budapest47.49791219.040235
Buenos Aires-34.603684-58.381559
Bukarest44.44468826.079511
Calcutta (Kolkata)22.53840388.344287
Cannes43.5528477.017369
Caracas10.480594-66.903606
Chiang Mai18.70606498.981712
Chicago41.8781136-87.6297982
Colorado39.550051-105.782067
Connecticut41.603222-73.087746
Dallas32.776664-96.796988
Delhi28.70405977.102490
Denver39.7392358-104.990251
Detroit42.331427-83.0457538
Dhaka23.81033190.412521
Doha25.29285851.522598
Dortmund51.5134977.436487
Dresden51.05731113.735028
Dubai25.204849355.2707828
Dublin53.3498053-6.2603097
Düsseldorf51.2358056.738651
Edinburgh55.953252-3.188267
Edmonton53.544389-113.4909267
Essen51.4615217.024197
Florens43.78153611.267041
Florida27.664827-81.515755
Fort Lauderdale26.122439-80.137317
Frankfurt am Main50.0838028.675498
Fuerteventura28.398696-13.995453
Fukuoka33.588669130.385267
Fukushima37.766667140.466667
Gaza31.41012034.393390
Gdańsk54.35745718.630946
Genève46.2043916.143158
Glasgow55.864237-4.251806
Goa15.29932674.123996
Göteborg57.70887011.974560
Gradac43.10482017.341310
Guangzhou23.134204113.233671
Hamburg53.5454089.970963
Hannover52.3855019.709731
Hanoi21.043651105.852119
Havanna23.1135925-82.3665956
Hawaii19.896766-155.582782
Helsingfors60.169855724.938379
Ho Chi Minh (Saigon)10.823099106.629664
Hongkong22.311020114.173622
Honolulu21.3069444-157.8583333
Houston29.760427-95.369803
Hvar43.17259016.443230
Ibiza39.0200121.482148
Irkutsk52.2869741104.3050183
Istanbul41.008237628.9783589
Ittoqqortoormiit70.463969-22.020311
Jakarta-6.175110106.865036
Jelsa43.16156016.692590
Jerevan40.179185744.4991029
Jerusalem31.76831935.21371
Johannesburg-26.204102828.0473051
Juneau58.3019444-134.4197222
Kabul34.55534969.207486
Kairo30.044419631.2357116
Kalifornien36.778261-119.417932
Kalymnos36.95158026.982073
Kanarieöarna27.920220-15.547437
Karachi24.86496567.028073
Karpathos35.56300527.130395
Kiev50.450130.5234
Kingston18.017874-76.809906
Kinshasa-4.441931115.2662931
Koh Samui9.50139499.995619
Köln50.9499386.960018
Köpenhamn55.676096812.5683371
Kos36.88566227.277361
Krabi8.05826098.916810
Kraków50.05048419.939490
Kreta35.24011724.809269
Kuala Lumpur3.139003101.686855
Kyoto35.011635135.768036
Lahore31.57784174.324982
Lanzarote29.042823-13.635316
Larnaca34.91771033.636630
Las Palmas de Gran Canaria27.984397-15.591762
Las Vegas36.169941-115.139830
Leeds53.800755-1.549077
Leipzig51.34045212.355660
Lima-12.0463731-77.042754
Limassol34.70713033.022617
Lissabon38.7222524-9.1393366
Liverpool53.408371-2.991573
Ljubljana46.05694614.505752
London51.5073509-0.1277583
Los Angeles34.0522342-118.2436849
Luxemburg (stad)49.6096256.121748
Lyon45.7652784.837832
Madeira32.7607074-16.9594723
Madrid40.4167754-3.7037902
Magaluf39.5102102.532580
Makarska43.29379017.019630
Malaga36.721274-4.421399
Malé3.20277873.220680
Mallorca39.6952633.017571
Malmö55.60113013.033752
Manaus-3.119028-60.021731
Manchester53.480759-2.242631
Manila14.5995124120.9842195
Marbella36.509940-4.886350
Mariehamn60.09709419.934834
Marseille43.2964825.369780
Melbourne-37.8136276144.9630576
Mexico City19.4326077-99.133208
Miami25.775278-80.208889
Milano45.4642039.189982
Minsk53.904539827.5615244
Mogadishu2.046934345.3181623
Montréal45.501689-73.567256
Moskva55.75582637.6173
München48.13512511.581980
Nagoya35.167301136.891379
Nairobi-1.292065936.8219462
Nassau25.0479835-77.355413
Natal-5.717284-35.230327
Neapel40.85179914.268120
New York40.712784-74.005941
Nice43.7101737.261953
Nicosia35.185565933.3822764
Nur-Sultan51.11971471.419160
Nürnberg49.45587911.055435
Nuuk64.165900-51.765890
Okinawa26.501301127.945404
Osaka34.666120135.527575
Oslo59.913868810.7522454
Palermo38.11568813.361267
Paris48.8566142.3522219
Pattaya12.931859100.900691
Peking (Beijing)39.913028116.376276
Perth-31.950527115.860457
Philadelphia39.944917-75.168199
Phnom Penh11.5448729104.8921668
Phoenix33.453751-112.080591
Phuket7.95193398.338088
Pisa43.72283910.401689
Pompeji40.74615914.498934
Poreč45.22675013.597760
Port Louis-20.16089157.501222
Prag50.075538114.4378005
Praia14.933050-23.513327
Pyongyang38.994020125.954850
Qaanaaq77.475292-69.278676
Québec46.813878-71.207981
Reykjavik64.1265206-21.8174392
Rhodos36.18388827.930583
Riga56.949648724.1051864
Rio de Janeiro-22.906847-43.172897
Riyadh24.61315646.679035
Rom41.902783512.4963655
San Diego32.715738-117.161084
San Francisco37.774929-122.419416
San José9.928069-84.090725
Sankt Petersburg59.93532230.256623
Santiago-33.448890-70.669265
Santo Domingo18.486058-69.931212
São Paulo-23.550520-46.633308
Sarajevo43.856258618.4130763
Seattle47.606209-122.332071
Seoul37.566535126.9779692
Sevilla37.382640-5.996300
Shanghai31.210695121.448502
Shenzhen22.567365113.909796
Side36.77236031.397340
Singapore1.352083103.819836
Sofia42.697708223.3218675
Sousse35.82930010.640630
Split43.50695016.442381
Stockholm59.329323518.0685808
Stuttgart48.7727659.172650
Supetar43.38250016.551290
Sydney-33.8688197151.2092955
Tahiti-17.650921-149.426041
Taipei25.0329694121.5654177
Tallinn59.436960824.7535746
Teheran35.68919751.388974
Teneriffa28.291564-16.629130
Thessaloniki40.63478122.943090
Tianjin39.120306117.200348
Tokyo35.6894875139.6917064
Toronto43.653226-79.3831843
Trogir43.51736016.250600
Tučepi43.26396017.057890
Tunis36.80007010.187060
Turin45.0715207.670247
Ulan Bator47.8863988106.9057439
Uppsala59.85616317.651398
Valencia39.470240-0.376800
Valletta35.93749614.375416
Vancouver49.2827291-123.1207375
Venedig45.44084512.315515
Vilnius54.687155525.2796514
Volgograd48.70804844.5133034
Warszawa52.229675621.0122287
Washington D.C.38.907192-77.036871
Wien48.208174316.3738189
Winnipeg49.895136-97.1383744
Wuhan30.596437114.291493
Zagreb45.81501015.981919
Zürich47.37688668.541694

🇩🇰 Denna sida på danska: Liste over koordinater til alle placeringer
🇳🇴 Denna sida på norska: Liste over koordinater til alle placeringer